Jak przygotować się do maratonu biegowego

Trening do maratonu wymaga czasu i wysiłku, dlatego ważne jest, abyś nie podchodził do niego bez przygotowania. Nie oznacza to, że musisz trenować miesiącami, ale oznacza to, że musisz nadać sobie odpowiednie tempo. Ważne jest także, aby pamiętać o zachowaniu cierpliwości. To nie jest wyścig i masz dużo czasu, aby osiągnąć swój cel. Najważniejsze jest, aby cieszyć się podróżą i nie dać się zwariować.

Zwiększ swoją elastyczność

Niektórzy ludzie mają naturalnie bardziej elastyczne ciała niż inni, ale generalnie większość nie rozciąga się wystarczająco. Ważne jest, by zwiększać swoją elastyczność powoli i stopniowo, zamiast robić to wszystko na raz i rozciągać się zbyt agresywnie, co może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie elastyczności jest regularne uprawianie jogi.

Nie musisz wykonywać wymyślnych póz ani stać się hojnym joginem. Możesz ćwiczyć statyczne pozycje, takie jak pozycja wojownika, które pomogą poprawić Twoją elastyczność. Innym świetnym sposobem na zwiększenie elastyczności i zapobieganie urazom jest wykonywanie statycznych ćwiczeń rozciągających przed biegiem.

Ćwicz bieganie na różnych terenach

Pewnie już o tym słyszałeś, ale to bardzo ważne. Powodem, dla którego powinieneś ćwiczyć bieganie na różnych terenach, jest to, że nie tylko poprawi to Twoją ogólną wytrzymałość jako biegacza, ale także pomoże w zapobieganiu urazom. Biegając po różnych terenach, wystawiasz się na różne poziomy oddziaływania i nacisku na ciało. Oznacza to, że biegając po stałej powierzchni, będziesz lepiej przygotowany do radzenia sobie z naciskiem, co pomoże chronić Twoje stawy i mięśnie.

Nie zapominaj o rozciąganiu

Jak już wspomnieliśmy, nie chcesz zbyt agresywnie podchodzić do rozciągania. Jednocześnie nie chcesz też całkowicie go pomijać. Należy dążyć do rozciągania przed i po każdym biegu, a także raz dziennie w domu. Dobrym pomysłem jest także włączenie kilku innych ćwiczeń rozciągających w ciągu dnia. Pomoże to nie tylko zwiększyć elastyczność i chronić mięśnie i stawy, ale także poprawić postawę, co - jak już wspomnieliśmy - może być szczególnie korzystne, jeśli cierpisz na bóle pleców lub prowadzisz siedzący tryb życia. Jeśli nie jesteś pewien, jak prawidłowo wykonywać te ćwiczenia, w Internecie znajdziesz wiele filmów z przydatnymi instrukcjami.

Pamiętaj o odpowiednim odżywianiu i piciu

Może się to wydawać oczywiste, ale trenując do maratonu, musisz pamiętać o odpowiednim jedzeniu i piciu. Ważne jest, aby nie zaniedbywać całkowicie swojej diety, ale upewnić się, że jesz właściwe rzeczy. Nie musisz przechodzić na specjalną dietę ani dokonywać drastycznych zmian, ale musisz dokonywać rozsądnych wyborów.

Staraj się stosować dobrze zbilansowaną dietę z dużą ilością białka i węglowodanów oraz pij dużo wody. Pomoże to nie tylko zwiększyć poziom energii i poprawić ogólny stan zdrowia, ale także zapobiegnie kontuzjom. Jeśli nie jesz i nie pijesz prawidłowo, jesteś bardziej narażony na skurcze i inne urazy. Chcesz być w jak najlepszej formie także w dniu wyścigu.